Sporda giyeceğin tayt seçimin belkide dolabında yer tutan tüm kıyafetlerinden daha elzem bir rol oynuyor sağlığında. Modaya uymuş ve trendi yakalamış olmak için üzerine pek düşünülmeden yapılacak ürün seçimleri, incinmeye sebebiyet verebilir. Performansına destek tayt seçimlerinde yarcımcın olacak adım adım tayt seçim rehberi için okumaya devam et.

1- Doğru dizaynı bulmak

Sıkı örgü tekniği (tight woven) ile hazırlanan kumaşlardan üretilen tayt seçimi ( kompresyon ) yoğun performans aktiviteleri için biçilmiş kaftan. Sıkı ve bir o kadar esnek yapısı sayesinde kan akışının hızlanmasına destek vermesi nedeni ile hızlı tempo koşu, boks gibi ağır aktiviteler sonrasında oluşabilecek kas ağrılarının minimize edilmesine yardımcı olur. 

Eleven Athletics Spor Taytı önerisi : So Tight Spor Taytı

 

2- Yoga ve Pilates için bedene oturan tasarımlar

Yoga seansların için bir önceki adımda bahsettiğimiz bacaklara baskı yapan spor taytı seçiminin olması şart değil, hatta bir çok yoga uygulayıcısı bu tarz kompresyon ürünlerinin performanslarında kısıtlayıcı bulduğunu belirtiyor.

Pozları bölünmeden çıkarabilmek adına vücuduna tam oturan ama sıkmayan, esneme sırasında iç göstermediğine emin olduğun ve her poz sonrası çekiştirmek zorunda kalmayacağın yüksek bel lastiğine sahip tayt seçimi yapman tatmin edici seans tecrübe etmeni birebir etkileyecektir.

Eleven Athletics Tayt önerisi : Yoga Queen Spor Taytı

 

3- Özgür hareket için Tayt seçimi

Serbest ağırlık antrenmanını unuttuk sanma! Kullanacağın tayt seçiminde dikkat etmen gereken bir kaç nokta örneklendirerek açıklamak gerekir ise; Squat için kompresyon tayt seçimi fazla kısıtlayıcı ve sinir bozucu dakikalara sebep olabilir. Diz kapağının parmak ucunu geçmediği ve bacakların 90 derecelik açıyı bozmadan taşıdığı ağırlığı başlangıç noktasına rahat bir şekilde geri taşıyabilmesi için teninine gereğinden fazla baskı yapmayacak dokuda ve kalıpta tayt seçimi önem arz ediyor.

Squat, Deadlift ve benzeri vücuttaki en büyük kas kütlesinin aktivasyonunu hedefleyen bacak egzersizlerini yine iç göstermeyen ve yüksek bel özelliğine sahip tayt seçeceği ile taçlandırabilirsin.

Eleven Athletics Tayt önerisi: Sky High Spor Taytı

Sağlık ile kalın.

Eleven Athletics